En sidegevinst ved vores hobby...og lidt FP Journe...
#1
Det er jo en fantastisk hobby, det her med ure.

Jeg oplever gang på gang at møde nye, spændende mennesker, hvor man dels har en stor interesse til fælles men hvor man også får tilført nye vinkler på livet - og måsle endda nye venskaber.

Her til aften mødtes jeg med en koreansk urentusiast, der lige har købt et F.P Journe magen til midt. Udover en sjov snak om ure fik jeg også hørt om hans opvækst i Tyskland, Korea og nu USA. Fantastisk spændende - og reelt en ekstra gevinst ved mit seneste urkøb. Vi fik desuden også spist på en urimeligt original koreansk restaurant i 'K-Town', dvs. det koreanske område i New York.

Jeg ville bare dele min glæde over de ekstra gevinster ved vores fælles hobby. Jeg håber, at der er andre end mig, der får udvidet horisonterne Icon_e_wink

Og så det obligatoriske billede - beklager den dårlige iPhone 4 kvalitet...

İmage

Claus

Svar


Beskeder i denne tråd
En sidegevinst ved vores hobby...og lidt FP Journe... - af cfnissen - 03-04-2014, 03:56 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)