17-02-2014, 10:45 AM
Stensbjerg Skrev:Miwes Skrev:lige et seriøs spørgsmål til disse ure....hvordan kan det være at de store og meget robuste ure fra Oris, som man ser på billederne "kun" kan gå til 1000 meter, når mit Carlos kan holde til 2000 meter. Altså når vi nu er ude i de ekstreme forhold så ville jeg tro at det store på 51mm ville være en bedre kandidat til denne dybde.
Selvfølgelig vil jeg regne med at glasset er ekstra kraftigt og ekstra pakninger osv. osv., men 1000 meter ekstra må betyde voldsomt meget mere omkring tæthed i sådan et ur selvom jeg aldrig kommer til at teste de dybder, så vil trykprøvningen ved urmageren vise om uret kan holde sine data.
vh. Michael
Jeg tror de "ekstra" 1000m er for også på den front,
at hype coste modellen i forhold til de "almindelige hylde modeller"
Som med så meget andet inde for ure kan det koges ned til markedting,
De ved jo godt vi aldrig vil komme ud for at skulle bruge det.
Det kan godt være at det er ren "hype", men de nævnte ure kan klare presset og er i mine øjne en indikator for kvalitet. Hvor meget kan en tryktest presset uret? Jeg syntes jeg har set maskiner som tester til ca 130 bar hvilket er lig med 1300 m. Hvis det er korrekt så har forbrugeren mulighed for at teste sin klokke
![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)