Fujifilm X100s - Leica X2 - Nikon Coolpix A
#7
Hej Henrik

Det er ofte jeg møder denne holdning til at få skiftet det "tunge grej" ud med noget man gider at tage med.

Min egen situation er at jeg har Canon pro grej, jeg bruger til opgaver og så har jeg lidt grej til "hygge", men det skal stadig leverer gode billeder.

Mit kompaktkamera er et Canon Powershot G1 x med den lidt større billedcensor og her er tale om et ganske udmærket kamera til de ønsker du her nævner, men ikke et kamera til makro og ej heller det hurtigste.

[url]"http://www.goecker.dk/Content/Producttests/CanonG1X.asp" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.goecker.dk/Content/Producttests/CanonG1X.asp[/url]

Jeg nyder de ture med familien, hvor det lille kompakte kamera er med og så har jeg ikke gået på kompromis med billedkvaliteten, men kommer hjem med super fotos trods det lettere kamera.

Der er efterhånden så mange kompakte kameraer der yder utroligt og det være sig kameraer fra Sony...ja selv Samsung leverer varen.

Vh. Michael

ps. skulle jeg vælge et kompakt kamera i dag, så blev det helt klart Fujifilm x100s <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->

[url]"http://www.youtube.com/watch?v=IDcUEK2uy0w#t=14" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.youtube.com/watch?v=IDcUEK2uy0w#t=14[/url]
Med venlig hilsen Michael

Elsker når ure kommer med en historie
Svar


Beskeder i denne tråd
Re: Fujifilm X100s - Leica X2 - Nikon Coolpix A - af Miwes - 10-01-2014, 12:10 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)