Jeres holdning til kopiure osv + fordomme?
#89
mojohe Skrev:Det er ikke korrekt at sige at det er i strid med dansk lovgivning! Du kan sige at den Danske Lovgivning er anderledes end den Engelske. Der er ingen der gør noget lovgivnings stridigt! Hverken kunder eller de der sælger fra England.
Hvis jeg skal drage en konklusion af dit indlæg må du jo mene at et design til tid og evighed skal honoreres? Det gør ikke engang dansk lovgivning. Når "Ægget" gives frit i DK ( på et tidspunkt i den nærmeste fremtid ) er det så også moralsk forkert at købe et æg fra en anden dansk producent, som måske til den tid fx laver "Ægget" i DK.
I dit regnestykke indgår "at ville honorere designer og producent for deres indsats" og hvis det skal give nogen mening, skal der da kunne spares ihvertfald denne post væk når der købes fra England. Den Engelske moms er mindre så her var også lidt sparet. Så mon ikke man kan lave en stol i samme kvalitet til en billigere penge.

Det er selvfølgelig i strid med dansk lovgivning at sælge kopier i Danmark, det er det jeg mener, ellers blev stolene solgt via danske adresser. Man omgår dansk lovgivning ved at sælge i UK.

Uanset om noget købes i København, Oslo eller Bejing skal producent og designer naturligvis honoreres, jeg har ikke sagt for tid og evighed, men naturligvis i den perioden som loven foreskriver, eksempelvis 70 år.

Jo, jeg tror at stolen vil kunne laves billigere i England, men som sagt maginalt i denne sammenhæng og derfor ikke interessant for kopisterne, den skal laves i Asien før det kan betales sig for dem. Man skal naturligvis ikke spare designer og producents fortjeneste væk, blot fordi stolen bliver lavet i England i stedet for Danmark?

Som sagt er det meget enkelt, bliv ved med at støtte kopisterne og vi må lukke helt, længere er den ikke. Vi støtter Kina, ikke Danmark eller Europa.

Mvh
Michael
İmage
Svar


Beskeder i denne tråd
Re: Jeres holdning til kopiure osv + fordomme? - af Black Seal - 03-11-2013, 06:52 PM
Re: Jeres holdning til kopiure osv + fordomme? - af Black Seal - 03-11-2013, 09:46 PM
Re: Jeres holdning til kopiure osv + fordomme? - af MortenKN - 03-11-2013, 10:12 PM
Re: Jeres holdning til kopiure osv + fordomme? - af Black Seal - 03-11-2013, 10:13 PM
Re: Jeres holdning til kopiure osv + fordomme? - af klokur - 04-11-2013, 01:09 PM
Re: Jeres holdning til kopiure osv + fordomme? - af Bjørn H. - 05-11-2013, 09:49 AM
Re: Jeres holdning til kopiure osv + fordomme? - af MichaelSC - 05-11-2013, 12:26 PM
Re: Jeres holdning til kopiure osv + fordomme? - af MortenKN - 07-07-2014, 11:16 AM
Re: Jeres holdning til kopiure osv + fordomme? - af MortenKN - 07-07-2014, 06:29 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)