13-09-2013, 12:39 PM
KimT Skrev:[...] så mener jeg Faurschou har et. Det kunne du måske lokke ham til at tage med på cafe i november?
Ja, det stemmer. Jeg praktiserer - som bekendt - 'keeping'.
Always expanding like a black hole in space.
Jeg vil ikke love noget fast i skrivende stund, eftersom jeg overvejer at sammenligne et af mine ure med et par interessante (læs: fristende) high-end ure fra VC. Dernæst bar jeg det til Klarlunds Expo sidste år.
TioMalo Skrev:Vil også gerne høre nogle Aquanaut-ejere om klokkens robusthed. Jeg er jo mest vant til Sub´s holdbarhed (på trods af at mine ure ikke bliver ridsede normalt... 7-9-13)
Uret kan uden tvivl tåle at blive brugt, selvom det syner delikat og skrøbeligt. Desuden er den ganske behagelig at bære pga. dets lave profil og gummirem. Gummiremmen matcher i øvrigt urets tavle ganske godt.
PP's forsøg på at lave et tidssvarende sportsur er vellykket.
Ulempen ligger blot i dets børstede dele, da de er særligt modtagelige over for ridser IMHO. Endelig er der folks lalleglade fordomme over for modellen, f.eks. 'fattigmands Patek'.

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)