31-08-2013, 02:08 PM
TimeToWatch.dk Skrev:Jeg regner med at mit 15400 bliver listet omkring de 70-72 k, hvis der ikke er noget nævneværdigt mht brugsspor. UK papirer så vidt jeg husker.
Som Kim nævner ville jeg lige dobbelttjekke hos Klarlund mht. både muligheden for at få en blå skive samt prisen. For ca. 3 år siden fik jeg oplyst en skivepris på 6.000 kr. for en ROC skive så 5.000 kr. for en 15400 skive syntes jeg lyder billig. Jeg ved også de laver ombytning (eller gjorde) hvor man for 3.000 kr. kunne få byttet skiven.
Jeg ved godt at uret er et bryllupsur og forhåbentlig bliver et ur der skal gå i arv, men belært af erfaringer fra MANGE urhandler med kunder der svor det var uret "for livet" for så at bytte det retur et par år senere, ville jeg bestemt have en smutlem åben. Jeg håber selvfølgelig IKKE dette bliver aktuelt, men hvis dit kommende ægteskab bliver et af de 47 % der senere går i kage, tvivler jeg måske på at uret er super fedt at beholde. Man vil jo have MANGE følelser og historier forbundet med uret.
Personligt ville jeg købe det billigste, skaffe den blå skive, beholde den sorte, og have begge skiver til uret. Dermed er der ikke "ødelagt" noget og alt kan bringes tilbage til oprindeligt uden problemer, hvis uret (forhåbentlig aldrig) skal sælges.
/Mads
Hej Mads,
det kunne jeg forestille mig og intentionen er selvfølgelig at jeg skal beholde det men som du skriver helt korrekt så er der en statistisk mulighed for at man måske en dag alligevel vil skille sig af med uret .
De sidste 3 linjer du skriver, er også min umiddelbare holdning men at det er stemplet i USA, solgt med engelske papirer ville ikke "skræmme" dig?? For synes måske også at det er åndssvagt at betale 5000kr mere for et ur blot fordi det har eu papirer.
Rolex Submariner 16610 - Panerai 177 - Citizen Pingo - Audemars Piguet 15300 - Omega Seamaster Automatic 1979 - Rolex Daytona 116520 - Omega Speedmaster Moon 35705000

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)