Et "Rigtigt dressur" ?
#15
Præcis JK. Denne tråd var mere ment som en sproglig opstrammer.

Min tanke var at på et urforum, hvor man går op i at blive klogere omkring urene og forstå mere af denne verden, vil der også være interesse for at forbedre ens viden om begreber og definitioner der har med samme verden at gøre. Sluttelig vi det naturligvis også forbedre kommunikationen og gøre den mere præcis.

Jeg troede, at med mit billede om hammeren: "Der er stor forskel på hvad en rigtig hammer er og hvad man kan bruge som hammer. Men det var altså ikke nok.

Så prøver jeg igen. Der er stor forskel på hvad en rigtig stift-hammer er og hvilke hamre man kan bruge til at slå stifter i med. At en lægtehammer kan bruges til at slå en stift i med gør den ikke til en stift-hammer, blot anvendelig til det. Man kunne også bruge en murerhammer og sikkert mange andre hamre, men det ændrer ikke på begrebet "En rigtig stift-hammer". Og hvad det er.

Og jeg forsøger med dette indlæg ikke at begrænse hvad folk ønsker at bruge Deres ure til - ej heller hvad de ønsker at bruge til pænt tøj. Blot at skabe mere klarhed over visse begreber, som bruges i flæng.

Hvad er et Dykkerur
Hvad er et Komplikations ur
Hvad er et Konografur
Hvad er er et sportsur - (og her tror jeg måske mere på at det ikke er en veldefineret størrelse, men måske tager jeg fejl)
Og altså lige denne tråd. hvad er et dressur.


vh baun
Svar


Beskeder i denne tråd
Et "Rigtigt dressur" ? - af baun - 06-06-2013, 09:10 AM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af Mr. Tick - 06-06-2013, 09:35 AM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af TimeToWatch.dk - 06-06-2013, 09:52 AM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af baun - 06-06-2013, 09:55 AM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af jk - 06-06-2013, 10:23 AM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af baun - 06-06-2013, 10:53 AM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af Encino - 06-06-2013, 05:55 PM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af jk - 06-06-2013, 06:12 PM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af baun - 06-06-2013, 06:15 PM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af Encino - 06-06-2013, 06:23 PM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af TimeToWatch.dk - 06-06-2013, 07:32 PM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af HG - 06-06-2013, 08:53 PM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af Stensbjerg - 06-06-2013, 10:32 PM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af jk - 07-06-2013, 12:22 AM
Re: Et "Rigtigt dressur" ? - af baun - 07-06-2013, 08:16 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)