26-07-2022, 06:37 AM
(25-07-2022, 09:25 PM)pbr Skrev: …
Og aftenen nydes med denne afslappede kineser fra Escapement Time med sweeping second hand megaquartz og på rem fra Delugs (fantastisk rem på anbefaling fra Cfnissen):
…
Alle 3 billeder er iøvrigt skudt håndholdt med Leica Q2 i macro-mode.
Den ros tager jeg gerne imod. De laver nogle gode ting!
Og så til det vigtige - fede billeder. Der er altså noget om ‘Leica-looket’. Sad tilfældigvis i går aftes og kiggede på nogle billeder jeg har taget for nogle år siden med mit Leica T. Der er altså forskel ift. iPhone. Særligt portrætter (som med urene) får et helt andet look. Svært at forklare, men de virker mindre ‘kunstige’. Jeg har fundet mit T frem igen for at bruge lidt tid med det over de næste uger.
Og så er der fornøjelsen ved faktisk at skulle tænke lidt vs. bare at skyde løs med iPhone. Jeg ville/kunne ikke undvære iPhone kameraet, men ‘old school’, ned-i-tempo er dejligt en gang imellem.
Sorry, det røg vist lidt off-piste

Claus

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)