Dykker med fantastisk bærekomfort
#3
Det med gummiremmen er helt sikkert noget der kan skabe problemer, men i dette tilfælde er Crafter Blue faktisk kendt for at deres remme er tjekket og fundet top i orden og skulle ikke være årsag til allergiske reaktioner, så gætter ikke på at lugten af "julekryderi" er et problem andet end lugten ;-)

Jeg nævner nu også Seiko som reference når det kommer til dykkerure, for de har altid været en god oplevelse....ja, der var engang hvor deres gummi-remme var ren tortur at gå med i form af den fleksible "bølgeform" som ret hurtigt blev generende, men dengang var det heller ikke så lækkert blødt gummi/silikone remme som de laver nu.

Det med lugten er vel også til tider et bevidst valg gætter jeg på, kan da mindes et Paul Picot ur jeg havde hvor remmen lugtede af vanilie.
Med venlig hilsen Michael

Elsker når ure kommer med en historie
Svar


Beskeder i denne tråd
Dykker med fantastisk bærekomfort - af Miwes - 16-04-2020, 11:54 AM
RE: Dykker med fantastisk bærekomfort - af Miwes - 16-04-2020, 05:42 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)