Lange & Söhne vil overraske os på torsdag med nyt ur!
#36
(24-10-2019, 08:19 PM)onkeldunkel Skrev: Stop - det ender med jeg bliver nødt til at sælge en bil eller en nyre :-). Nu synes jeg snart det er mega fedt :-)

Icon_e_biggrin1 Icon_e_biggrin1 Icon_Up 

Nu ved jeg ikke hvad kurs en nyre står i Icon_blink , men Langes nyeste familie-medlem ligger på 28.000 euro i Tyskland - hvilket vil sige en dansk listepris på over 200k dkk (hvis det overhovedet kommer til salg i DK). Så listepris-mæssigt ser det ud til at skulle lægge arm med Nautilus, eftersom både RO og Overseas begge er 'billigere'.

(24-10-2019, 08:55 PM)Stenstrup Skrev: Meget flot ur men ligefrem at kalde det sportsur er lidt overdrevent. Et all round dress ur ville jeg måske kalde det hvis det skulle kaldes noget. Mangler en dykker lynette eller en chronograph synes jeg for at kalde det et sportsur.

Jeg forstår fosset fra Lange selv, men at komme med 1 model og ikke en kollektion på måske 4 - 8 stykker gør det lidt tamt. Men uuh ha. Meget fint ur. Helt bestemt.

Jeg tænker at der vil komme flere modeller på et tidspunkt. Lange lægger op til at Odysseus er en ny 'familie', og bliver også lanceret som en ny model-serie på deres hjemmeside - på lige linie med 1815, Saxonia, Zeitwerk, Lange 1 og Richaed Lange. Så mon ikker der dukker andre skive-farver, forskellige modeller med diverse komplikationer, samt måske læder/gummi-rem op på et tidspunkt.
Svar


Beskeder i denne tråd
RE: Lange & Söhne vil overraske os på torsdag med nyt ur! - af Kongelunden - 25-10-2019, 09:01 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)