Er der andre....?
#23
Joepete Skrev:En urmagers forståelige forklaring af, hvorfor quartz ure på sin egen måde er fascinerende:

[url]"http://omegaforums.net/threads/quartz-watches-some-information-some-may-find-interesting.5475/" onclick="window.open(this.href);return false;">http://omegaforums.net/threads/quartz-w ... ting.5475/[/url]

Interessant læsning.

Selve udviklingen af Quartz uret er også interessant læsestof. En meget god (dog ikke 100% fyldestgørende) fremstilling af udviklingen af Quartz kan læses her:

http://invention.smithsonian.org/centerp.../timeline/

De første quartz ure var tilsyneladende nogle dyre sataner:

Citat:The first commercially available quartz watch appeared on the market in Tokyo on Christmas Day in 1969. With a limited production run of only 100 pieces, these Seiko watches had analog dials and sold for 450,000 yen ($1250), roughly the same price as a Toyota Corolla.
Mvh. Bjørn
Seiko "Grand Cocktail" SDGM003, Omega SMPc, Magrette Dual Time, Seiko "Sumo" SBDC003, Steinhart OVM, Seiko SKX007 (modded), Certina DS Caimano, Casio G-shock, Casio Duro MDV106
Svar


Beskeder i denne tråd
Er der andre....? - af Joepete - 19-05-2013, 01:52 PM
Re: Er der andre....? - af Stensbjerg - 19-05-2013, 01:59 PM
Re: Sv: Er der andre....? - af KimT - 19-05-2013, 02:04 PM
Re: Er der andre....? - af baun - 19-05-2013, 02:11 PM
Re: Er der andre....? - af Amehlbye - 19-05-2013, 02:16 PM
Re: Er der andre....? - af Henrik A - 19-05-2013, 02:25 PM
Re: Er der andre....? - af Sociologen - 19-05-2013, 03:34 PM
Re: Er der andre....? - af TioMalo - 19-05-2013, 03:47 PM
Re: Er der andre....? - af Joepete - 19-05-2013, 04:10 PM
Re: Er der andre....? - af Kristofferj - 19-05-2013, 04:15 PM
Re: Er der andre....? - af Ralle - 19-05-2013, 04:40 PM
Re: Er der andre....? - af khbk - 19-05-2013, 04:52 PM
Re: Er der andre....? - af TioMalo - 19-05-2013, 06:27 PM
Re: Er der andre....? - af khbk - 19-05-2013, 09:11 PM
Re: Er der andre....? - af Palleurup - 19-05-2013, 10:36 PM
Re: Er der andre....? - af Joepete - 19-05-2013, 11:09 PM
Re: Er der andre....? - af TimeToWatch.dk - 21-05-2013, 12:23 PM
Re: Er der andre....? - af jk - 21-05-2013, 03:11 PM
Re: Er der andre....? - af baun - 21-05-2013, 04:09 PM
Re: Er der andre....? - af Dela - 21-05-2013, 07:49 PM
Re: Er der andre....? - af jk - 21-05-2013, 11:48 PM
Re: Er der andre....? - af Peter - 22-05-2013, 03:18 AM
Re: Er der andre....? - af bcmb - 22-05-2013, 04:22 PM
Re: Er der andre....? - af baun - 22-05-2013, 04:27 PM
Re: Er der andre....? - af bcmb - 22-05-2013, 05:32 PM
Re: Er der andre....? - af Pedellen - 07-06-2013, 10:10 AM
Re: Er der andre....? - af jkjaers - 07-06-2013, 10:32 AM
Re: Er der andre....? - af Mester - 08-06-2013, 05:17 PM
Re: Er der andre....? - af Avantismo - 08-06-2013, 08:50 PM
Re: Er der andre....? - af Black Seal - 08-06-2013, 09:01 PM
Re: Er der andre....? - af Henrik A - 08-06-2013, 09:13 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)