Hvilke ure skal man investere i
#2
Sjov video.

Først var jeg klar til at lukke den med det samme da hovedpersonen (som jeg ikke aner hvem er) er lige langt nok fremme for min smag med påklædning, ørering og name- og prisdropping omkring hans egne ure, men så sker der jo et eller andet sjovt.

Fyren bag disken er jo iskold. Han sælger jo bare luksusvarer, hvor efterspørgslen - og dermed markedsprisen - afgøres af modeluner, instagram mv. Han og hans priser afspejler bare markedets bevægelser. Det er som ar læse aktiekurser i avisen.

Ganske interessant, fx. at markedet for vintage Panerai er forsvundet på kort tid. At markedet for Mille er hysterisk. At der er mærker man bare skal holde sig fra (eller købe brugt) hvis man bare skal have dem (Graham, Muller osv).

Ikke et ord om mekanik, finiah, tradition, håndværk osv. - det hører til i annoncerne. Det her er virkelighedens ubarmhjertige spotmarked.

Alt ialt de samme ‘lessons’ som altid, fx. hvis du skal købe, så køb brugt, pas på med at købe når du er forelsket i uret, osv osv.

Tak fordi du delte den!

Claus
-


Sent from my iPad using Tapatalk

[-]
  • Jens, Miwes
Svar


Beskeder i denne tråd
Hvilke ure skal man investere i - af Miwes - 24-02-2019, 12:59 AM
Hvilke ure skal man investere i - af cfnissen - 24-02-2019, 06:59 AM
RE: Hvilke ure skal man investere i - af jk - 24-02-2019, 04:16 PM
RE: Hvilke ure skal man investere i - af jmj - 27-02-2019, 07:31 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)