06-09-2018, 11:30 AM
(05-09-2018, 05:14 PM)onkeldunkel Skrev: Lidt for farverigt og lidt for småt til min smag - hvad siger i andre? Nogle der har/vil bestille?
https://www.hodinkee.com/articles/omega-...ed-edition
Har bestilt den og har fået bekræftelse.
Har længe gået rundt om Speedmaster - skulle det være ny, gammel, hvor gammel, hvilken model, Speedy Tuesday model eller standardmodel, osv osv.
Da denne dukkede op gav det mening for mig. Kombi af Speedmaster og Hodinkee jubilæum vil dels give mig en af de klassiske urserier i min samling, min første Omega og dels minde mig om alle de sjove oplevelser jeg har haft med Hodinkee-folkene i NY.
Mr. Clymer har forskellige steder også fortalt om hvorfor netop dette ur betyder noget særligt for ham. Kombinationen af en bedstefar og starten på Hodinkee er hvad det handler om for ham.
Glæder mig til at modtage den. De påstår, at de vil sørge for at jeg får den tidligt i leverance-processen. Lad os se.
Claus


![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)