21-10-2017, 12:53 PM
(21-10-2017, 11:00 AM)pbr Skrev:(17-10-2017, 05:59 PM)stenstrupigen Skrev: Men der viser sig at hele værket er markant anderledes end det de fleste urmagere roder med.
..........
Som Mølback sagde så er Vintage Seiko noget rod at give service. Jeg ved at en del andre vintageforhandlere merer det samme for Rolex værkerne.
Igen - jeg er ikke urmager ............. men dette er altså komplet modsat af, hvad jeg altid har fået at vide fra folk herinde, der har ry for at have forstand på hvad de udtaler sig om.
Jeg har omkring vintage Rolex værker (hvis man lige undtager de mere komplicerede chronografer m.v.) altid fået at vide, at værkerne er helt gængs og ukomplicerede for en urmager at servicere og samle/adskille - det er den manglende adgang til reservedele, der gør at mange urmagere har problemer.
Det er også korrekt. Hvis nye dele var meget nemme at få fat i ville de fleste urmagere nok kunne give værket super fint service. Jeg tror ikke de 3 - 5 slags olier der bruges er noget problem. Jeg læste at Seiko bruger noget af det olie som også bruges i Rolex. Den rette mængde olie de visse steder og den rigige olie kan kan man nok finde frem til. Især hvad olie, der skal bruges de forskellige steder. Om der er forskel i mægnden, der skal tilføres på et ETA værk eller Rolexværk ved jeg ikke. Mit Tudor Tiger fik engang hele klinkekehjulet skiftet. Uret var 6 år gammelt. Det kostede ikke meget, men da urmageren hos Ragnar tog det ud gik det i 2 stykker. Det er muligvis blevet dårligt smurt fra fabrikken sagde han. Så det viser jo at den helt rette mænge også er vigtig.

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)