26-01-2017, 11:14 PM
(13-01-2017, 09:10 AM)Grarup Skrev: Uret tænker jeg skal være klassisk og tidsløst, jeg her set på Rolex Submarina serien, men er også åben for andre forslag til min egen gave.
Angående prisramme så tænker jeg at det ikke skal koste over et halvhundrede tusinde.
Er projektet urealistisk, og ville i foreslå at købe et nyere ur, nok et dumt spørgsmål i en vintage tråd![]()
Hej vi havde en tråd i oktober sidste år som drejede sig lidt om samme emne: "første ur, muligheder, Rolex sub versus andet" - http://urdebatten.dk/showthread.php?tid=81503
og selvom det ikke var vintage som var udgangspunktet dér så kan der være at der er bidrag som du vil finde nyttige.
At købe en 1977 Rolex SUB er oplagt - men måske for oplagt? Som du skriver et sted så kender alle en SUB, og har en mening om Rolex, og du har ret i at janteloven ikke skal bestemme. På den anden side er du måske også farvet af den umiddelbare genkendelse af SUB'ens design. Man kunne jo også forsøge at "gå sine egne veje" og finde noget unikt - det tror jeg stadig man kan for 50k. Hvad f.eks. med en Rolex 1016, IWC XI, Heuer Autavia, JLC Memovox, Omega Speedmaster osv osv. Der er rigeligt med muligheder for at give sig selv en gave som ikke alle andre har en mening om, men som stadig er "lige dig". Om man lige kan ramme 1977 i de andre mærker er nok sværere, Rolex Sub. har jo den fordel at der altid er 1000vis på markedet world wide. Og så skal det da også siges at flere af de ovennævnte ikke er lige egnet til havearbejde :)
god jagt
(17-01-2017, 01:22 PM)Grarup Skrev: ... er der nogen er kan anbefale et godt link til hvor man kan få en ur opdragelse, evt. lidt om Rolex Sub historie Ref numre, årgange, osv.
Pft.
vores eget Rolex forum er et godt sted at blive opdraget, og ellers er der "vintage rolex forum" og deres "dial archive" som er god som reference når man skal sammenligne vintage.

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)