22-10-2016, 01:19 PM
(21-10-2016, 09:23 PM)stenstrupigen Skrev:(21-10-2016, 11:48 AM)TioMalo Skrev:
Hos Klarlund svinger det fra yderst venlighed, hjælpsomhed og gratis assistance ved småting til det absurde, f. ex. hvor jeg ikke fik lov til at betale alene for skift af et nyt kronrør i et forvejen serviceret vintage Rolex men skulle betale et nyt eftersyn, kr. 7.200 og så få kronrøret monteret på. No joke. Dette som "strafgebyr" for det at mit ur var serviceret hos en uafhængig urmager.
Hvorfor ikke bare gå til den uafhængige urmager og få kronerøret ?
Det var et andet persons ur, jeg havde lovet at hjælpe med, og skulle gå meget hurtigt. Jeg troede at der ikke var de to - tre dage til rådighed, det ville tage den "uafhængige urmager" at skaffe kronerøret.
Den tid har der efterfølgende altid været
Jeg forstår dit forsøg for at være ironisk og sprede troen på det at kun den autoriseret urmager kan skaffe delerne. Det mislykkes dog pga. at "den uafhængige" kan sagtens skaffe de fleste almindelige sliddele i et - par dage. I hver fald de kvikke urmagere som har optaget at der findes noget som hedder "internet". Og nej, jeg kommer ikke med navne, du følger jo meget aktivt med her og ved sikkert hvem kan. For en god ordens skyld, det jeg taler om er Rolex, Omega og andre "almindelige" ure fra den bedre ende af skalaen.
Vh. John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !
)
(*Jolly Roger, ikke IS !

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)