09-10-2016, 12:06 PM
(09-10-2016, 11:41 AM)gmt-geek Skrev: Jeg kan da også godt lige give mit besyv med her....
1. Jeg har haft alle versioner(så vidt vides) af Ranchero'er
- Det er det eneste ben af min Omega vintage samling jeg har savet af(jeg har dog en tilbage)...
2. Skiven på både den viste Ranchero'en og det andet ur er redone
3. @Lars - Ranchero gik med både broad arrow visere - tidligt men altså også alpha hands versioner - dog ikke af den variation der er på den her Ranchero
4. @Dwendler(Dennis ) Enig og uenig
Enig i at RAF inskriptionerne er et forsøg på at gøre uret mere værd og nok ikke har meget hold i virkeligheden
Uenig i at der ikke findes Ranchero i forgyldt kasse - den hedder PK 2990 og de fleste er enige om at det er den mest sjældne af dem!
John Goldberger har bla. en i sin store kogebog(Omega bog) - og præcis dette ur er den eneste Ranchero jeg har beholdt - altså den fra hans bog da han fik taget billeder af min!
Vh. Jon
Hej Jon
Tak for info. Så har jeg også lært noget i dag. Er som skrevet ikke nær så skarp på Ranchero som I andre og har kun haft et transformed (dog ref. 2996). Hatten af

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)