Et "ægte" bond ur til salg.
#16
(24-01-2016, 11:44 AM)ultoman Skrev: Nu ved jeg godt man skal passe på med at puste til ilden, men her kommer alligevel et lille pust  Icon_blink

Først må jeg lige slå fast at jeg ikke er et James Bond orakel, jeg ser filmene og det er det :)

Jeg vil derfor antage at Ian Flemming ikke længere er forfatter på de sidste par 007 film, hvilket vel ikke betyder at James Bond nu er blevet falsk ;) og det lader til at de nye forfattere mener at James Bond bære Omega, hvilket vel gør at Omega nu er det rigtige James Bond ur (ved godt det hele handler om penge og product placement). Så det lader til at den kære James Bond har skiftet smag, hvilket vel han skal være i sin fulde ret til. 

Så det ægte, vil set fra det perspektiv, altid være det som den nuværrende James Bond bære, hvor Seiko/Rolex vil være de tidligere ægte :)

Omkring hammerslag, så ville mit skud i tågen blive: +100.000

Fuldstændig enig.

Jeg kender godt historien, men fordi man starter ud med noget og det ændres hen ad vejen (af marketings årsager) gør det ikke noget ægte/uægte for mig. Der startede med at være en forfatter som mente der skulle bruges Rolex og bestemte skuespillere m.v. Alt er løbende udskiftet - skuespillere, forfattere, ejere af "brand", urene osv. osv. osv.

For mig er Rolex det rigtige i de film det blev brugt, ligeså med Seiko og Omega. Og var der i øvrigt ikke også en hvor han brugte Breitling - det mener jeg at huske?

Hvis jeg skiftede min hustru ud med en ny som jeg blev sammen med resten af vores tid, var hun jo heller ikke en falsk kone. Det ville så betyde at min eks var den ægte og eneste rigtige bare fordi hun var den første. Sådan hænger det ikke sammen i min verden - heldigvis Icon_e_confused Icon_blink
Svar


Beskeder i denne tråd
Et "ægte" bond ur til salg. - af peterkaa - 23-01-2016, 07:57 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af Gert - 23-01-2016, 08:40 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af Gert - 23-01-2016, 10:22 PM
Et "ægte" bond ur til salg. - af Black Seal - 23-01-2016, 10:36 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af Gert - 23-01-2016, 11:11 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af whoa - 23-01-2016, 11:45 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af tg - 24-01-2016, 12:11 AM
Et "ægte" bond ur til salg. - af peterkaa - 24-01-2016, 12:27 AM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af tg - 24-01-2016, 12:37 AM
Et "ægte" bond ur til salg. - af peterkaa - 24-01-2016, 09:55 AM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af KimT - 24-01-2016, 03:34 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af Krüger - 24-01-2016, 08:01 PM
Et "ægte" bond ur til salg. - af peterkaa - 24-01-2016, 08:38 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af Jens - 24-01-2016, 08:41 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af Gert - 24-01-2016, 10:31 PM
Et "ægte" bond ur til salg. - af peterkaa - 24-01-2016, 10:47 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af willy - 24-01-2016, 11:26 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af Gert - 25-01-2016, 12:25 AM
Et "ægte" bond ur til salg. - af peterkaa - 24-01-2016, 11:33 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af willy - 24-01-2016, 11:43 PM
Et "ægte" bond ur til salg. - af peterkaa - 25-01-2016, 12:07 AM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af TioMalo - 25-01-2016, 11:28 AM
Et "ægte" bond ur til salg. - af Batman - 25-01-2016, 11:31 AM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af TioMalo - 25-01-2016, 11:51 AM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af KimT - 25-01-2016, 11:53 AM
Et "ægte" bond ur til salg. - af issing - 25-01-2016, 07:34 PM
Et "ægte" bond ur til salg. - af issing - 25-01-2016, 09:33 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af willy - 25-01-2016, 10:38 PM
Et "ægte" bond ur til salg. - af issing - 25-01-2016, 09:55 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af khbk - 25-01-2016, 10:25 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af Palleurup - 25-01-2016, 10:51 PM
Et "ægte" bond ur til salg. - af issing - 25-01-2016, 10:53 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af TopClocks - 25-01-2016, 10:56 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af willy - 25-01-2016, 11:07 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af runzuk - 26-01-2016, 06:32 PM
RE: Et "ægte" bond ur til salg. - af Lars - 27-01-2016, 09:21 AM
Et "ægte" bond ur til salg. - af runzuk - 27-01-2016, 12:07 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)