30-11-2015, 08:38 PM
Citat:Hej Kurt
Nu har jeg lige siddet og kigget på billeder af JLC Extreme Lab 2, og hvilket ur undefined man må ligeledes sige at ordet "Extreme" giver ganske god mening når man ser uret.
Nu kender jeg til din samling og derfor hellere ikke til din stil indenfor ure, men når man sammenligner dit JLC med PP 5980, så må man sige de er meget forskellige, det ene underspillet og det andet må man sige har lidt mere fart på undefined (plus den store forskel i størrelse)
Jeg sidder derfor nu og er super nysgerrig efter at vide hvad dine tanker er om dit JLC nu her på afstand?
Min stil indenfor ure er helt klart at gå efter det de andre ikke har, ordet "mainstream" har jeg forsøgt at komme udenom så længe jeg kan huske, og så må det gerne vare stort & råt. Fascinationen af PP 5980 er enkel, det er i mine øjne æstetisk meget smukt, men nok liiiiige småt nok til mig, men jeg bli'r jo også ældre, så måske en dag......
Jeg er vild med mit Extreme Lab 2 og generelt med JLC, det er underligt nok totalt understated, for bedre kvalitet i ure end JLC skal man kigge langt efter, hvis der havde stået AP, Richard Mille eller noget lignende på skiven, så havde det kostet meget meget mere.
Jeg tænker at du her " Nu kender jeg til din samling" har glemt et "ikke", men hvis du vil stikke hovedet i den, så er den her http://kurt-b.com/
Mht til de gamle Navitimere så ser jeg lige så meget på dem som kunst, som på ure, og "at the end of the day", så er det min opsparing, jeg har haft en klippefast tro på dem siden jeg købte det første, og der er heller ikke den ringeste tvivl om at min alderdom er i hus den dag jeg sælger. Breitling har været efter den et par gange, men indtil nu er vi langt fra hinanden.
Det er mig meget magtpåliggende at fortælle, at min interesse i Breitling Navitimere, udelukkende er baseret på de gamle originale ure, der blev produceret af Breitling familien selv, Breitling ure af i dag, har jeg meget lidt til overs for.
Kurt B http://www.kurt-b.com



![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)