Service i Asien?
#1
Jeg har tre nær-identiske chronographer liggende i skuffen som alle trænger til service. Jeg har haft dem med inde forbi Ivan (Svejts) selvom jeg jo godt vidste at han har lidt en bias mod de Europæiske mærker.
Han oplyser at det er enormt vanskeligt at skaffe stumper til gamle japanere, og det er primært derfor han beskæftiger sig mest med de europæiske mærker.

Jeg har siden brugt en del tid på at gennemsøge nettet, og må medgive ham at det ikke er så lige til

Mit spørgsmål går derfor på om nogen har erfaring med at sende sine ure til Asien for service? Grundet timepriser og antallet af ure i omløb kan de jo potentielt gøre tingene markant billigere, men det er svært at gennemskue hvor man skal starte og hvor man skal slutte?
Jeg kan ihvertfald gennemskue at servicepriserne i DK overstiger handelspriserne på urene, og da de ikke har den store sentimentalværdi giver dette ikke mening for mig


Sent from my iPad using Tapatalk
Instagram: @kydegaard
Svar


Beskeder i denne tråd
Service i Asien? - af ydegaard - 17-10-2015, 10:23 AM
RE: Service i Asien? - af P.N. - 17-10-2015, 11:00 AM
Service i Asien? - af ydegaard - 17-10-2015, 11:57 AM
RE: Service i Asien? - af stenstrupigen - 17-10-2015, 01:25 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)