Kan man udskifte ugedagsskiven?
#5
(21-07-2015, 07:58 PM)Zamenhof Skrev: Tak for de gode råd til jer begge.

Den gamle urskive må i hvert fald ikke blive inddraget. Den skal gemmes, hvis uret senere skal sælges videre. Jeg nævnte Klarlund, fordi jeg forestillede mig, at en officiel AD har nemmere ved at skaffe en dansk skive (som jeg gerne vil have). Det er helt afgørende for mig, at det hele er originalt. Men jeg kan selvfølgelig selv gå på jagt på eBay. Hvad hedder sådan en skive med ugedagene egentlig?

Mange hilsner
Peter


Det hedder "calendar ring" og "date ring" også.
Der er - umiddelbart - ikke noget på eBay.com men du må undersøge alle andre eBay-afdelinger (alle sælgere lister ikke varerne på alle afdelinger).
Prøv at kontakte en sælger hvis brugernavn er ocwatchco på bugten. Han hedder Jeries, har sit firma i Orange County , California. Hils fra John / Denmark.
Jeg er 99,9% sikkert han kan skaffe stumpen.

Mvh. John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar


Beskeder i denne tråd
Kan man udskifte ugedagsskiven? - af Zamenhof - 21-07-2015, 04:45 PM
RE: Kan man udskifte ugedagsskiven? - af dwndler - 21-07-2015, 06:14 PM
RE: Kan man udskifte ugedagsskiven? - af TioMalo - 21-07-2015, 07:44 PM
RE: Kan man udskifte ugedagsskiven? - af Zamenhof - 21-07-2015, 07:58 PM
RE: Kan man udskifte ugedagsskiven? - af TioMalo - 22-07-2015, 09:19 AM
RE: Kan man udskifte ugedagsskiven? - af TioMalo - 25-07-2015, 08:11 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)