14-04-2015, 12:13 PM
JK Skrev:Tak for endnu et spændende pust fra den store verden. Ja, du har været i fint selskab. Aurel Bacs var chef for Christie's urafdeling i 10 år. Han forlod dem i efteråret 2014. Det var ham der bød for en klient og købte verdens hidtil dyreste ur (PP Supercomplication 24 millioner $) på Sotherby's auktion i Geneve i efteråret. Der er næppe nogen i verden, som ved mere om toppen af urmarkedet.
Hej JK,
Tak for de rosende ord.
Ja, ingen tvivl om at selskabet var fint. Han virkede som en fin fyr - og meget, meget passioneret da han stod og viste forskellige ure frem. Han var meget stolt af kvaliteten af worldtimeren fra Patek og kunne ALLE de særlige detaljer på fingerspidserne.
For mig er auktionsverden stadig lidt ubegribelig - og på dette niveau uden for min rækkevidde, men sjovt at se lidt tættere på.
Claus

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)