24-01-2015, 11:11 AM
Sprinter Skrev:Jeg er enig i meget af det Willy skriver.
Jeg har en slags had/kærligheds forhold til Rolex.
Kvaliteten er tæt på de 100%, men 'Den der har evnen, har også pligten' og hvorfor bruger Rolex f.eks for korte visere på ref.214270. Jeg ved godt at mange (ikke alle!) ejere siger det det ses ikke osv.
Ref. 116300 Datejust II serien, timemarkeringer som ikke matcher visernes bredde, kassen 'pumpet op'.
Den 'nye maxi' kasse til f.eks Sub, kunne vel også være mere harmonisk!
Ref. 116600, som jeg synes er super, men hvorfor er der sådan en 'sjusket' lænke tilpasning til ur kassen. Det samme kan vel siges om ref. 116660.
Jeg gætter på, men håber ikke at hvis der kommer en ny Daytona i 42mm, så er det med genbrug af viserne (størrelse) fra ref. 116520.
Alt det har jo intet med den super kvalitet som Rolex ure har, men jeg synes det er lidt øv, når de (Rolex) med små midler kunne have en så fed og også gennemført design mæssig linie.
Citat:Rolex should headhunt the guy who is designing Tudor watches . This guy is a genius in my opinion .
- Jeg er engelsk - bor i Danmark, forstår dansk - men foretrækker at skrive på engelsk

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)