29-10-2013, 01:15 PM
gmt-geek Skrev:Tillykke med den Torben!Tak skal du ha' - Tror nok, at: "der var jo nok en grund til at vi købte det i første omgang!" er overordentligt dækkende![]()
Jeg tror vi er mange der har været gennem det samme ur flere gange - der var jo nok en grund til at vi købte det i første omgang!
Tilsyneladende er der så bare nogle ure, der ikke tilstrækkeligt effektivt overbeviser en i første omgang. Men så må man jo ta' en omgang mere.
gmt-geek Skrev:Den ser ud til at være i perfekt stand nu efter servicet!Den er er super, og den lille "dent" ved minuttal 46 lever jeg ganske godt med.
Et ur fra 1973 må gerne IMO ha' beskedne brugsspor, navnlig når alt andet er så flot istandsat.
gmt-geek Skrev:Det er samme lænke som sidder på fugleskræmslet ikke? - altså på den elskede TimeComputer!! <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->... lige nøjagtigt samme type lænke. Ved dog ikke om lænkerne er "ombytbare".
Et ur jeg iøvrigt har gået meget med siden jeg købte det!!

Her er Speedmaster 125 og Timecomputer - begge med "bunden i vejret".

Fra forsiden er der anderledes markant forskel.
Jeg må ha' et eller andet med den "barrelænke":

... for det er samme type, der sidder på mine Marine Chronometre.
Med venlig hilsen - geodoc

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)