Constallation hos Bruun Rasmussen....
#11
dwndler Skrev:Der er et synlig "knæk" i skivens fysiske form.

Der er der ikke i denne ref. 168.004

İmage

Men det må være op til enkelte at kalde sine eller andres skiver hvad man vil Icon_e_biggrin

Jeg gætter blot, at det var knækket på skiven der gav det navnet.
https://www.google.dk/search?q=pie+pan&s...=868&dpr=1


Det er der til gengæld i denne 168.004 imho - det afhænger nok lidt af, i hvilken vinkel og i hvilket lys man fotograferer Icon_e_wink

İmage


Her er et nærbillede af skiven på min 168.004 og dernæst et wristshot - jeg synes "knækket" er svært at overse ........ og har man uret i hænderne, er man ikke i tvivl.

İmage

İmage


Men lad os "agree to disagree" !! Icon_e_wink

Som du selv skriver, så er det jo op til enhver selv at danne sig sin mening - for min del, kan jeg overhovedet ikke se nogen grund til at en skive som denne ikke skulle kunne gå under betegnelsen PiePan ............ og det har jeg da også set dem omtalt som på flere ursites. Til gengæld er det eneste sted, jeg er stødt på betegnelsen "convex" herinde i Hannovers posts.

Men modellen findes også med en flad "almindelig" skive - måske er dette årsagen til forvirringen ?
/Peter


"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
Svar


Beskeder i denne tråd
Constallation hos Bruun Rasmussen.... - af Pahawi - 29-09-2013, 12:34 AM
Re: Constallation hos Bruun Rasmussen.... - af pbr - 30-09-2013, 06:36 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 2 gæst(er)