Nyt Speedmaster..
#5
Fortissimo Skrev:Hej Geodoc. Icon_e_biggrin
Tak for dit råd-jeg er utroligt glad for dette ur,og det krævede en del mindre tilvænning med det manuale værk,end jeg havde forventet Icon_cool .
Jeg synes at dit Speedmaster i hvidt er rigtig fedt Icon_cool -er det en særlig sportsmodel, eller er det også lavet til brug i rummet??..
"Alaska" og jeg siger TAK.
Alaska'en er ikke alene lavet til rummet; men noget så afsindigt, som til brug på månens bagside.
Da uret kom i en limiteret editition (1970 eksemplarer) i forhold til mindre end 5 prototyper, slog jeg til og købte: Speedmaster - Alaska Project

Fortissimo Skrev:Jeg solgte som bekendt min X33ér for et par år siden og det ærger jeg mig lidt over nu Icon_cry-jeg byttede uret til et IWC Portofino 34mm fra cirka 2005.
Er også meget glad for dette ur, men ville i dag hellere have mit gamle X33ér tilbage i "folden". Og uret var endda med den skønne titanium-lænke.
Tror dog ikke at alarm-delen var original,da den ikke larmede særligt højt,og så trængte uret nok også til en gang service,da det vandt en hel del.
Æsken var ikke den originale hvide,og den originale manual fulgte ikke med-men du fandt manualen for mig på nettet,så jeg kunne printe den ud,kan jeg huske Icon_e_biggrin Icon_e_biggrin ..
Det var en 1.ste generation X33ér som jeg havde,og ville måske købe 2. generationen hvis det skulle komme til et genkøb på grund af indgraveringen bagpå-ligesom mit nye "Måneur" har det Icon_e_biggrin .
ja la' os da lige se bagsiden af X-33 generation 2:

İmage

Fortissimo Skrev:Jeg er dog lidt mere forsigtig med mit nye ur,end jeg er med mine Fortis ure, da dette ur har Hesalit-glas og virker mere skrøbeligt på flere måder.
Lige bortset fra lænken selvfølgelig. Har jeg ret i det,eller er det bare mig Icon_rolleyes .
Hilsen Fortissimo...
Har aldrig tænkt over, at man rent visuelt kunne vurdere Speedmasterens hesalit glas som mere skrøbeligt; men ja! - nu du siger det.
Dog er det (først og fremmest) visuelt.
Safirglas og plexiglas (hesalit) er to meget forskellige materialer, der afviger ved:
#1. elasticitet
#2. tenacitet (sprødhed)
Et stød med en spids genstand vil kunne splintre et safirglas; men vil blot levere en ridse (mærke) i et hesalitglas. (muligvis så dyb, at udskiftning kommer på tale)
Materiale egenskaben, som man kommer til at sætte pris på ved hesalit er sejheden og elasticiteten. Det er faktisk ikke sart.
Men ganske korrekt! - Det er mere modtageligt for ridser. Disse kan dog let poleres væk.
Linkcentralen har "opskriften" - Selv bruger jeg et middel beregnet til polering af glaskeramisk komfur, men polywatch, brasso og tandpasta er også anvendeligt.

Bukker under for fristelsen, til liiige at vise "Alaska" i "fuld rumdragt" Icon_e_wink
İmage

Jeg opfatter, at nogle Omega'er har så meget personlighed, at når man har solgt dem (på grund af at noget andet ønskedes mere brændende) - kommer man til at savne dem.
Selv har jeg netop solgt min X-33 gen2 - men det er fordi jeg har noget endnu mere "sært" i kikkerten. (begynder med "Z") Icon_e_wink

Med venlig hilsen - Geodoc
Svar


Beskeder i denne tråd
Nyt Speedmaster.. - af Fortissimo - 09-06-2013, 08:48 AM
Re: Nyt Speedmaster.. - af olof - 09-06-2013, 10:10 AM
Re: Nyt Speedmaster.. - af Geodoc - 09-06-2013, 11:29 AM
Re: Nyt Speedmaster.. - af Fortissimo - 09-06-2013, 01:28 PM
Re: Nyt Speedmaster.. - af Geodoc - 09-06-2013, 02:12 PM
Re: Nyt Speedmaster.. - af ThorUp - 09-06-2013, 02:20 PM
Re: Nyt Speedmaster.. - af Fortissimo - 09-06-2013, 02:28 PM
Re: Nyt Speedmaster.. - af Fortissimo - 09-06-2013, 02:30 PM
Re: Nyt Speedmaster.. - af Geodoc - 09-06-2013, 08:23 PM
Re: Nyt Speedmaster.. - af Stenstrup - 10-06-2013, 07:43 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)