29-11-2012, 07:56 PM
Loncar Skrev:Det er uhyre interessant hvad sociale medier gør / gør ikke ved os.
En af de bedre artikler (en subjektiv vurdering naturligvis) er denne:
[url]"http://videnskab.dk/kultur-samfund/facebook-er-elsket-af-narcisisster" onclick="window.open(this.href);return false;">http://videnskab.dk/kultur-samfund/face ... rcisisster[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
God artikel og jeg synes subjektive meninger er fuldt meningsfulde
Det kommer snarere af, at vældigt mange, og her jo desværre specielt anden generations indvandrere er funktionelle analfabeter når de forlader 9 kl. 51 % af gruppen i København hører iflg. SFI Pisa undersøgelse til i den gruppe, indre København topper for anden generations 9 kl. med 55 %. Ved funktionelle analfabeter forstås, at de kan læse, men har vanskeligt ved længere tekster og sammenhænge - de kan læse en "Anders And jumbobog” Det er ikke godt med etniske danske, som i samme område ligger på ca. 24 %.
Det er ikke Facebook som er skyld i det.
Generelt udvikler sproget sig, og det er et kendetegn, at når man bliver gammel nok, så synes man, at det er til det langt værre, og at det har været sådan siden Gorm den Gamle. Man skal bare tilbage og høre et interview i radioen med Karl Bjarnhof, og det lyder helt fjollet, som en anden verden. Alligevel kaster mange sig over sproget, NU er det meget værre - TV avisens oplæsere kan ikke udtale forskel på kraft og kræft osv. Det er jo til dels sandt - og JA jeg synes også der er dele af sproget, specielt visse dialekter som indikerer, at man har sit helt eget sprog i områder på Nørrebro, synes jeg er synd, men jeg glæder mig nu over, at langt de fleste jeg ser, også unge, taler et fuldt forståeligt og godt sprog.
Det kan godt være de indbyrdes taler anderledes, det gjorde jeg også da jeg var 17.
Der skal gøres noget ved undervisningen, og det skal starte i 2-3 års alderen, hvor forældrene skal med på banen (ja ja ikke fodboldbanen, det er sådan et moderne udtryk). Deres forståelse for betydningen af, at børnene lærer godt dansk og lærer at læse tidligt er helt nødvendig for, at vi ikke sprogligt skal tabe mange flere end dem vi i dag taber.
Back on track - det er ikke Facebook der trækker sproget ned i sølet - hvem ved, måske tvært imod.
JA Facebook er kommerciel og koster, på samme måde som Irma reklamen der kommer ind af brevsprækken hos os der endnu ikke har stemplet nej tak til reklamer og på samme måde som reklamen bag på bussen gør det.
Facebook kommer til at prøve meget mere, for at forsvare aktieemission og kursen, og meget af det vil jeg ikke kunne lide - alle de "likes" til tossede ting der bare skal bruges til at promovere en masse web-shops, eller skabe affiliate indtægter - og jeg ”liker” ikke noget som helst, som jeg ikke rent personligt kan stå helt inde for.
Det må være en trøst at vide, at verden altid kun er blevet værre, sproget inklusiv og det må den verden jeg f.eks. voksede op i under halvtresserne og tresserne jo så også ha været, set med mine bedsteforældres øjne, selv om jeg synes folk, inkl. gamle båndoptagelser af mig selv, lød frygteligt affekterede.
En udemærket måde at følge sproget kan være http://sproget.dk/ eller på facebook http://www.facebook.com/sprogetdk
Vi vil overleve Facebook, om Facebook vil overleve os, er nok tvivlsomt, der vil kommer andre ting og alt går i bølger – også Facebook succesen er mit gæt.
vh
Mvh. John - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)