Seiko Sawtooth og Tuna Can
#5
Du er kommet meget godt omkring de forskellige Sawtooth modeller. Den eneste, der mangler på din liste er SHC059, Orange Sawtooth.

Hvis det er shrouden, som du er faldet for, kan du også finde mekaniske ure, som har dette element indeholdt, fx Frankenmonster modellerne og nogle nyere klokker, som kan ses her:

[url]"http://www.monkeyswag.co.uk/seiko-limited-edition-divers-watch-srp236k1-706-p.asp" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.monkeyswag.co.uk/seiko-limit ... -706-p.asp[/url]

Yellow og Blue Frankenmonster:

İmage

İmage

Det lidt sjove ved Frankenmonster modellerne er, at de er fra en tid, hvor Seiko havde planer om at indlemme deres entry leve divere under "Seiko 5" brandet. Planerne strandede imidlertid, og således er Frankenmonster og 40 års jubilæumsudgaverne for Seiko divere, nogle af de få "ægte" divere under "Seiko 5" brandet Icon_e_smile

Det skal måske lige bemærkes, at På Seikos top-Marinemaster ure, er shroud´en fremstillet af keramisk materiale, hvorimod den på de lidt blligere modeller er lavet i enten stål eller plastik.
De venligste hilsner, John
Svar


Beskeder i denne tråd
Seiko Sawtooth og Tuna Can - af Mad Max - 11-10-2012, 12:38 AM
Re: Seiko Sawtooth og Tuna Can - af Avantismo - 11-10-2012, 07:36 PM
Re: Seiko Sawtooth og Tuna Can - af Mad Max - 14-10-2012, 08:03 AM
Re: Seiko Sawtooth og Tuna Can - af Joepete_phpbb3_import15783 - 14-10-2012, 09:05 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)