Watches that could become future classics
#13
Sinn har allerede en del IMO klassiske ure i programmet, f.eks 103, 144, 142 som alle er ure hvis design er mindst 25 år gl.

Mener at ha' læst et sted, kan ikke lige huske hvor, at Sinn's rettigheder til at bruge stål fra ThyssenKrupp til U serien udløber inden så længe, så hvem ved i hvor lang tid endnu U serien bliver på programmet.
Fedt ur sådan et U1 og ret spændende og sejt, at bruge stål fra u båd til et ur Icon_cool

Jeg var ikke klar over at Sinn er på vej med inhouse værk, eneste jeg ved er på vej, er SZ01 som bygger på 7750'eren og skal afløse Lemania 5100 og ligeledes med central minutviser. Kommer i 2013 i model 140 og er allerede i EZM 10. Skulle iøvrigt være udviklet sammen med Tutima og Damasko, som også mangler et værk til at afløse Lemania 5100.

Der er vel rigtig mange ure og mærker, som har potentiale til at blive fremtidens klassikere Icon_e_wink
Vh AndersSC
Svar


Beskeder i denne tråd
Re: Watches that could become future classics - af AndersC_phpbb3_import15770 - 16-05-2012, 04:48 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)