10-02-2012, 04:07 PM
Loncar Skrev:Hov....min er jo caliber 1438 baseret på eta 255.461 og din er caliber 1441 baseret på 255.561.???undskyld Loncar - Jeg havde lige været opslugt, af at (prøve) at svare udtømmende ovenfor, men noget af svaret ligger deri.
Hvad er forskellen.?
Nu er din caliber garanteret finer end min..... <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Eller er det bare årgang?
Kaliber 1438 er en single oscillator, mens 1441 er en dual oscillator. Den sidste er mange HEQ-nørders store attrå, da den kan tunes til betydeligt under +/- 10 sek/år.
Jeg har "ligget på lur i 1½ år, for at trykke på "køb", når det rette ur viste sig. Underligt nok var jeg eneste bydende på Kaplans; men 1441 stod osse undseeligt "begravet" i beskrivelsen.
Med venlig hilsen - Geodoc

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)