27-11-2011, 12:12 PM
Jeg har et Tissot PR 526 GL med stort set det samme værk. Den har også problemer på en almindelig "kontor-dag", det seer ud som om automatiken på 10xx værket er ikke nær så effektiv som hos andre. Jeg anbefaler dog at have uret serviceret selv om den kommer til at løbe mere end 36 timer på manuel optræk, hvis det er uklart hvornår sidst den blev renset. Jeg har en del ure, som ikke viste problemer, men alligevel begyndte at være slidt (ifølge min uremager). Det kommer sikkert også an på, hvor tidt man bærer den. Og så snart der er slid, taber de i nøjagtigheden.
Det lægger en som baun (eller mig) dog næppe mærke til, der skiftes jo mindst hver anden dag, hvad betyder et par sekunder så.
Det lægger en som baun (eller mig) dog næppe mærke til, der skiftes jo mindst hver anden dag, hvad betyder et par sekunder så.
Skift ur, når du står op!

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)