22-11-2011, 08:46 PM
Fætter Højben Skrev:Omvendt kan man sige at fordelen ved at investere i ure er at du har nemt omsætlige varer, ingen skat af gevinsten og ingen arveafgift hvis de skal videre til den næste generation. <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->Tip taken - specielt da det har været mit samlerområde i lang tid, og JA jeg har set de "tossede" stigninger som jo gør det vanskeligere at komme videre, når salg ikke er formålet
- Små chronografer fra klassiske schweiziske urproducenter (dvs. også andre end de 3 store + Rolex) - fra perioden 1930-1955. Stål eller guld kasser (Chrom=nej)- og med gode skiver. (og meget gerne med specielle tachy ringe) - er et marked på vej op.
FH
Ure LET omsættelige varer - aber doch - Jeg ved godt visse er - specielt hvis man ikke er dyr, men vil du ha prisen så vil jeg mene aktier og obligationer, guld og meget andet, noteret på børsen er NOGET mere let omsættelige, væsentligt lettere belånte, men jeg må holde med om arveskatten og vel også lidt om gevinstskat (dog nok ikke let at holde skjult hvis man skal tjene 800.000 om året)
vh
Mvh. John - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)