Diagram og brugervejledning for "L M Ericsson, tidkontroll,
#10
RunesS Skrev:
McAllan Skrev:Det er i hvert fald sådan en konstruktion jeg selv ville lave. De alm. gangtyper "lider" jo lidt af at metalflader under spænd glider mod hinanden omend da rigtigt vedligeholdt så har de jo vist sig at være særdeles holdbare.

Der er da også friktion involveret når pendulet skal presse viserværket frem. Icon_question

Det er rigtigt at friktion kan man aldrig undgå. Men det er ikke friktion under spænd, hvilket var det jeg mente. På samme måde som et kvarts-ur i dag heller ikke er under spænd. Der er kun den belastning på tandhjul og lejer som rykket og det at drive viserne frem giver. Og den er væsentlig mindre end noget der er under spænd af en fjeder eller lod.

Jeg er på ingen måde ude og at sige at de klassiske gangtyper er dårlige. Blot at jeg synes aktuering af pendulet med elektromagnet er et interessant og spændende princip. Og det er jo kun muligt at lave med elektricitet.
Rigtigt så er der nok noget slid på kontakter i stedet (kontakter under belastning slides), men også det kan man minimere ganske meget hvis man vil (men det falder vist uden for denne tråd at beskrive <!-- s;) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif" alt=";)" title="Wink" /><!-- s;) -->)
Mvh Morten
- Et skibschronometer? - Når man ikke kun sejler i sin egen sø!


Svar


Beskeder i denne tråd
Re: Diagram og brugervejledning for "L M Ericsson, tidkontroll, - af McAllan - 01-04-2011, 05:59 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)