17-09-2010, 08:54 AM
Mads Gjødesen Skrev:Jeg ser det lidt sådan at ALT kan skaffes og så længe et ur ikke har affektionsværdi for mig er det max. en midlertidig keeperSå man bør vel vende den rundt og spørge hvilke modeller, der er keepere frem for specifikke ure!?
Alt er jo til salg og det er blot et spørgsmål om pris. Der hvor jeg vil kalde et ur en keeper, er når man ikke vil sælge det for, hvad skal vi sige, det dobbelte af markedsprisenSå har man et specielt forhold til uret.
Derfor har jeg også lidt svært ved at forstå hvordan man hårdnakket kan erklære et nyere Sub, Seamaster, ect. en keeper, MED MINDRE der er knyttet en personlig historie på uret.
/Mads
Enig - men det er selvfølgelig fordi vi forstår noget forskellig ved en Keeper. For mig er det nok mere når jeg kun vil sælge fx. 25% over markedsprisen...... men ved de lidt særlige modeller (ikke særlig dyre) kan en markedspris faktisk være meget vanskelig at sætte. Det handler mere om held til at finde netop det ur.
Hans Jørgen samler jo fx. på Omegaer med cal 560. Der er kun lavet 3000 - men når man finder dem koster de ikke nødvendigvis mere end en magen til med cal 561/2. Igen - prisen er kun en del af gamet. Der er andre ting der tæller for de fleste samlere, vil jeg tro.
Jeg har selv et par ure af den type. Ikke dyre, men alligevel keepere.
vh baun
Se min samling og profil
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)