Mit første Rolex - Submariner 16610
#16
hannover_dk Skrev:
gmt-geek Skrev:Vist er Erplorer II en GMT - men den hedder bare Explorer og ikke noget med GMT - som er et andet ur (som også er lidt mere anvendeligt med både GMT og drejelig krans - men GMT funktion har de begge fuldt ud (bortset fra Explorer II kun kan gå i heltimes hop og derfor ikke kan sættes til f.eks Indien Icon_e_confused)

vh

Hmm vi kan sikkert fortsætte den diskussion til uendelighed så...!

Men det her er min version....

Rolex ide med en GMT funktion, var vel at lave et ur, der kunne vise tiden i 2 forskellige tids zoner - hele pilot(Pan am konceptet) og deraf med den drejelige lynette!
Man brugte GMT betegnelsen fordi det på den tid var den generelle subjektive opfattelse at den internationale tidslinie lå i Greenwich og dermed GMT tid = hjemmetid!

Explorer II blev lavet af en anden simpel årsag, og det var ikke for at vise tiden 2 forskellige steder på jorden, men at gøre det nemmere for huleforskere at kunne kende forskel på nat og dag når de havde tåget rundt under jorden i mange dage! Deraf iøvrigt også farven på 24 timers viseren!!

Om min historie så er en god historie eller afspejler virkeligheden er op til folk selv at vurdere!
-------------------------------------
Ure? - Lidt af hvert vel....
Svar


Beskeder i denne tråd
Mit første Rolex - Submariner 16610 - af UlrikB - 01-08-2010, 10:36 PM
Re: Mit første Rolex - GMT Master II - af UlrikB - 03-08-2010, 11:06 PM
Re: Mit første Rolex - GMT Explorer II - af gmt-geek - 04-08-2010, 12:59 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)