Listen er nu nede på 5 ure - kunne bruge lidt generelle råd
#26
bjorn_e58 Skrev:
hannover_dk Skrev:.. der er langt flere mekaniske ure som har overlevet 40 år og virker, end der er quartsure

Ja, ja, Hannover - alene af den grund at quarts-urene først for alvor kom for ca. 35 år siden Icon_e_wink

Men jeg har faktisk en vintage quartz-ur; et Citizen fra 1976. Og det går såmænd endnu, selvom det godt kunne trænge til en rensning.

Til Werner: Som baun er inde på, så mener jeg også, det er meget begrænset, hvad den næste generation vil synes om et ur, der købt fra nyt i dag koster nogle få tusinde kroner. Det kan sagtens være, at det kan holde så længe, men det betyder jo ikke, at den næste generation synes om det. Hvis jeg i stedet for oven-nævnte Citizen quarts havde fået et Rolex i 18 års fødselsdagsgave, SÅ var det muligt det også ville være interessant for mine børn!

/Bjørn.

Ja jeg er enig - men det ville betyde at jeg skulle bruge ungernes børneopsparing på et ur til mig selv. Det er muligt de hellere vil have pengene når de bliver 18 år Icon_e_smile

--
Werner
Svar


Beskeder i denne tråd
Re: Listen er nu nede på 5 ure - kunne bruge lidt generelle råd - af ITemplate - 07-07-2010, 08:39 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 2 gæst(er)