24-06-2010, 11:26 AM
peter Skrev:Hej
Hvis jeg engang skal til månen, vil jeg tage et ur på armen der virker i vægtløshed, og der blev Rolex Deepsea lige diskvalificeret, da det er med automatisk optræk, hvilket godt kan virke i rummet men ikke når man kommer ud på månen, der virker kun et ur med manuelt optræk, eller et elektronisk ur, altså et quartz ur eller et stemmegaffel ur, og så kom Bulova lige indover, som også var med på månen, men jeg forstår ikke helt, hvad folk vil med et dykkerur, på et sted hvor der ikke er vand.![]()
MVH Peter
Sikke da en gang forplumret vrøvl. Et automatik vil virke udemærket på månen!
Desuden ER der fundet vand på månen - så jeg forstår godt at KlausM vil ha' sit DeepSea med <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
[url]"http://www.berlingske.dk/viden/der-er-fundet-vand-paa-maanen" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.berlingske.dk/viden/der-er-f ... paa-maanen[/url]" onclick="window.open(this.href);return false;"

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)