10-12-2012, 11:52 PM
Kristofferj Skrev:For satan det er et lækkert ur!!
Sad lige og læste lidt på [url]"http://general.watchprosite.com/show-nblog.post/ti-427806/" onclick="window.open(this.href);return false;">http://general.watchprosite.com/show-nb ... ti-427806/[/url] det er jo moderen til 3536'eren, i den forstand at det går ned til 2000m(testet til 3200), her en speciel integreret lænke, lynetten kan tages af så den kan renses og den skal trykkes ned for at blive drejet.
Mange gange tilykke igen, det kunne være fedt at se dette spænede stykke urhistorie en dag!
Det er korrekt, Kristoffer, det er et ur som satte helt nye standarder for dykkerure, da det kom frem. Seiko og Rolex Comex var nogle af de førende på det tidspunkt, men her kom et ur som var usædvanlig slankt, meget let, kunne gå dybere end de andre på markedet og ikke behøvede en helium ventil - det var uhørt! Man kan spørge sig selv hvad man skal kunne gå 2000 meter ned for, når et menneske i sig selv ikke kan klare de dybder, men de 2000 meter skal snarere tages som et kvalitetsstempel, dette er et ur af usædvanlig høj kvalitet.
Det er helle ikke uden grund, at det rent faktisk blev benyttet af det tyske frømandskorps, det ER et hard-core tool watch - for den tid.
Kristoffer, du skal være velkommen til at se det en dag, bare slå på tråden


![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)