22-02-2010, 07:30 PM
Baun Skrev:jacob jensen Skrev:Jeg nægter at tro på at der findes en sælger som spotter ham der virkelig vil købe i butikken 9 ud af 10 gange,han findes ikke.
Jeg er selv af folk som kender og ikke kender mig blevet omtalt som en dygtig sælger,jeg har også været til flere møder hvor der var folk som mente de var virkelige dygtige sælgere
Jeg vil give Kim T ret du kan ikke bedømme folk ud fra hvad du ser men er "nødt" til at
behandle alle som en der står og vil købe nu.
Din erfaring kan kun bruges til at sorter de helt åbenlyse osere fra,og så ellers til at
gøre dine salgsredskaber mere skarpe.
Det handler om at finde ud af hvilke slags person du står over for at skulle lave en evt. handel med og så går videre derfra,den sikkerste vej til ikke at få handelen er at undervuderer hans økonomiske formåen.
Nu tænkte jeg jo ikke så meget på biler, men på virkelig high end guldure.
Og det gør en stor forskel. Man skal have mange flere penge for at give 200 K ud til et ur (tror jeg) end for at give 5-700 K ud til en bil. Altså når vi lige regner hobby folkene fra. De er specielle.
Jeg tror godt at dygtige sælgere hos luksus ur AD kan spotte kunder i den klasse der "normalt" vil og kan købe ure i den klasse.
Men det er bestemt ikke noget jeg ved!
vh Baun
OK Baun jeg er af den overbevisning at det ret beset kan være total ligemeget hvad man sælger,jeg har set folk der nærmest lignede bumser med guld Rolex på armen så jeg tror ikke på din påstand holder.
Men det er kun min overbevisning.
![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)