Finishering af værker
#2
Jeg tror man skal dele den lidt. Finish er flere ting, og kan sagtens være helt i top, uden en eneste stribe eller rosset på noget sted i værket. Den type består typsik dels af slibning af kanter på værksplade og platiner og finish af tandhjul - inkl. ulvetænder osv.
Selve ideen med dekoration af værket jo egentligt ikke noget der gavner gangen, men smuk. Det begyndte mig bekendt i 1860erne - sent i årtiet - i Amerika og mange gamle amerikanske lommeure har nogle af de absolut flotteste graveringer.
İmage
İmage
İmage
Her blev fantasien virkeligt brugt. I schweizer armbåndure kom det meget senere, og den mest kendte er vel Côtes de Genève eller Geneva Stripes som laves som fine ridser med små slibemaskiner - flere typer efter hinanden Tyvstjålet billede: İmage.
En anden stilart - som ligner en del, er Guilloché engraving.
Visse laver tofarvede slibninger ved ex at rhodinere værket så det står gyldent og slibe ned til metallet under i mønstre
nå - der må være større eksperter, nu har jeg lagt lidt ud
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar


Beskeder i denne tråd
Finishering af værker - af KlausM - 18-11-2012, 02:28 PM
Re: Finishering af værker - af hannover_dk - 18-11-2012, 10:54 PM
Re: Finishering af værker - af jk - 19-11-2012, 10:47 AM
Re: Finishering af værker - af KimT - 19-11-2012, 07:05 PM
Re: Finishering af værker - af KlausM - 19-11-2012, 07:17 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)