12-01-2010, 04:12 PM
bjorn_e58 Skrev:Hej Bjørnnemauen Skrev:... var vi inde i en smykkeforretning dernede, og mødte en sælger der åbenbart kedede sig en del, vi kom i snak og efter en times tid dernede havde han kastet følgede ure på mit håndled...
Well, han kedede sig, så du spildte måske netop i denne situation ikke hans tid, men jeg bliver alligevel nødt til at smide lidt malurt i bægeret. Og det er ikke for specifikt at pukke på dig, nemauen. Men når du skriver, at du har bestilt uret, går jeg ud fra, at du var i en forretning, brugte en sælgers tid en time, egentlig besluttede dig for at købe et af de ure, han viste dig, hvorefter du forlod forretningen for at bestille uret et andet sted.
Vi vil jo altså gerne have, at der faktisk er forretninger, som man kan gå ind i og prøve sig frem, men de forretninger kan altså kun være der, hvis vi også handler der.
Det er måske mig, der er for pæn, men de nye ure, jeg har købt er købt hos autoriserede forhandlere. Jeg har (selvfølgelig) betragtet prisskiltet som en foreslået pris og oplæg til forhandling, men jeg har altså lagt mit indkøb i netop de forretninger, jeg gerne vil beholde, og som er helt nødvendige for at man kan kan træffe et kvalificeret valg.
/Bjørn.
Jeg er ikke direkte uenig med dig, men du kan vel lige svare mig på et spørgsmål så. :)
Butikken ligger i Sønderborg, jeg bor i København, og er først måneden efter jeg har haft råd til uret, og der er jeg selvfølgelig taget hjem fra juleferie. Skal jeg så tage turen fra København til Sønderborg og tilbage igen for at købe uret? Eller skal jeg købe af en AD i København, til trods for jeg ikke fået hans service? Jeg bad ham praktisk talt ikke om at prøve Oris uret, men han hentede det og spurgte om jeg ikke ville prøve det, efter vi havde snakket lidt om ure.
Så hvis man bevæger sig ind i en butik, så forpligter det næsten et køb, såfremt sælgeren er god nok til at bringe et evt. ur på bane man køber på et tidspunkt?
Jeg er selv splittet, og kan sagtens se den fra begge sider. I det her tilfælde var uret bare for billigt på nettet, og det var for besværligt for mig at hente uret i den fysiske butik hvor jeg havde prøvet uret. Det kunne da godt tænkes de kunne sende uret, men det ændrer ikke på en kæmpe prisforskel.
Certina DS Podium Automatic - C674.7029.42.69
Oris Divers Small Second, Date - 643-7609-84-54-MB
Oris Divers Small Second, Date - 643-7609-84-54-MB

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)