Jeg fatter ikke sådan noget kan tillades
#5
Mere eller mindre falske! Icon_cry

Designet er stærkt inspireret af Panarai, men der er jo hundredevis af ure hvor designet er stærkt inspireret af Rolex sub. Hvem lavede egentlig det første ur med dykkerkrans - Rolex - hvornår?. Jeg ved Omega kom i 57, men de var ikke først, så det var vel bare en efterligning Icon_e_biggrin

Bunkevis der er inspireret af Cartier tank.

osv.

Så længe man tydeligt sætter sit navn på og ikke forsøger på at sælge det som andet end det er - en tribut til den ægte vare - kan jeg ikke begribe at nogen kan have det skidt med det.

Faktisk synes jeg det netop kan være en lang bedre løsning end en kopi. Hvs man ikke er "mærkevaredyr" er man måske netop kun intereseret i designet - ikke i mærket. Kvaliteten kender jeg intet til, så det vil jeg ikke udtale mig om.

vh Baun
Svar


Beskeder i denne tråd
Re: Jeg fatter ikke sådan noget kan tillades - af baun - 12-01-2010, 09:52 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)