02-05-2009, 06:11 PM
Fabritius Skrev:Geodoc Skrev:I min verden er en bolt og en skrue meget tæt på at være det samme. Hvad adskiller dem?GTwatch Skrev:Lighed med AP RO... I må have drukket af natpottenOverordentlig tilfredsstillende forklaring. Hvad anvendes kærven i 'bolten' til?![]()
Iøvrigt er det ikke skruer, der er på forsiden af RO. Det er bolte. Man kan ikke skrue en sekskantet skrue i et sekskantet hul uden at rundbarbere alle kanter og hjørner.
Derimod sætter man bolten i og skruer fra bagsiden - hvor de er runde
Med venlig hilsen - Geodoc
Hvis man kigger i et leksikon så har en skrue et tilspidsende gevind, som ikke passer i en møtrik med ligesidet gevind, og bolten har så et gevind som ikke spidser til, og som passer i en møtrik.
Når man siger det i denne sammenhæng, så er en bolt en med en møtrik i den anden ende, hvorimod en skrue sidder fast ned i noget. I et værk kunne det f.eks. være platinen den skruede ned i.

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)