Azimuth-Jagdbomber ur/håndoptæk -hjælp
#2
Pkt.1:
Kvaliteten fejler ingen ting - slet ikke prisen taget i betragtning. Men i mine øjne, er det de færreste som kan bære så stort et ur. Jeg ville i hvert fald prøve det på først. Prøv også at find nogle "wrist shots" på diverse urforums, hvor du kan se det på håndleddet.

Pkt.2:
Pjat med ham. Det holder tiden lige så godt som alle andre mekaniske ure. Og det er i øvrigt lige sandsynligt at det vinder tid, som at det taber. Og nogle indhenter også det tabte og vice versa.
Hvis du blot trækker det op hver aften (tager 10 sek.), så får du ingen problemer - og glemmer du det, så gør det morgenen efter. Reelt holder det cirka et par dage på et optræk.
Så kan man diskutere om man "gider" at trække sig ur op, når man nu kan købe et automatisk, eller sågår et quartz - til det er min personlige holdning, at det er ganske hyggeligt og charmerende at "fylde lidt energi på klokken".

Hvis du vil ha' en håndoptræk, så køb det - det er ligeså godt som alt andet...
Svar


Beskeder i denne tråd
[Intet emne] - af Claus_K - 03-01-2009, 12:10 AM
[Intet emne] - af Joepete_phpbb3_import15783 - 03-01-2009, 12:50 AM
[Intet emne] - af Lars U - 03-01-2009, 11:16 AM
[Intet emne] - af RunesS_phpbb3_import15750 - 03-01-2009, 11:26 AM
[Intet emne] - af MikkelRæv - 03-01-2009, 12:14 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 2 gæst(er)