06-11-2008, 10:45 AM
Joepete Skrev:Et match kan være andet end et optisk match. Det kan være et match imellem ur og personlighed eller imellem ur og humør. Det kan tilmed være et statement, i en eller anden forstand, frem for et match.
Nærmere kan jeg nok ikke komme det jeg mener.
Spændende vilkel. Et match mellem ur og personlighed. Det mener jeg er, når man bruger uret til at skabe eller understøtte et image.
Fx. når jeg på kursus i denne uge bærer afslappet tøj i gyldne farver, sort bælte og sorte sko. Når jeg så tager mit sidst indkøbte guld Constallation på med sort rem og meget spændende guld/blank skive. Ja, så fortæller jeg vel, at jeg et til fine kvalitetsting - det også godt må kunne ses - og at selvom jeg er i fritidstøj, bærer jeg et smykke som signalerer luksus, kvalitet og ikke hårdt fysisk arbejde! God smag og god stil (håber jeg). Det er et stil match - ikke et match på personligheden (nødvendigvis)

Havde jeg ønsket noget andet... kunne jeg godt bære samme tøj - men så havde jeg så taget mit Omega Dynamic Chronograf på! Så tror jeg jeg havde havde signaleret: "tag ikke fejl, selvom tøjet ligner en fredelig fætter, så er jeg også ret aktiv og udendørs indimellem" - for uret er jo (eller ser i hvert fald sådan ud) robust og let at aflæse under alle forhold. - og mere råt/robust end fin og fancy!
Dette ur ville ikke passe helt så godt til tøjet og slet ikke til skoene, men det passer jo godt nok på manden! Sidste week-end var jeg på jagt Fredag og Søndag - og lørdeg arbejdede jeg som jord og beton arbejdsmand! - altså et match på personligheden - eller på et image jeg godt vil vedkende mig!
Er det det du mener?

vh baun
Se min samling og profil
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)