14-08-2012, 09:52 AM
Tobias Kjærgaard Skrev:Hej Kalle
Tusind tak for dit svar.
Ejer allerede et G-shock, som jeg er utrolig glad for, og glædeligt benytter til alle aktiviteter, men troede egentligt at automatiske dykkerure ( PO, seawolf etc. ) godt kunne tåle denne slags behandling.
Hvad med sådan noget som at stå på vandski. Dette medfører jo nogle voldsomme ryk i armene, som jo påvirker uret. Ville de heller ikke have godt af dette ?
Jeg tror faktisk godt urene kan klare det. Masser af mennesker, som blot har et enkelt lækkert ur (fx. Omega Seamaster 300 prof.) bruger det hele tiden og til det hele og det går fint. Et helt enkelt dykkerur er et godt valg hvis det skal bruges "til det hele". Ingen grund til chronografer og andet mekanik til det.
Folk herinde passer måske lidt mere på Deres ure end gennemsnittet, men jeg har masser af ure som mænd har gået med hele livet og som stadig tikker fint derudaf. De kan godt tåle mosten.
vh Baun
Se min samling og profil
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)