08-08-2008, 11:14 PM
Speedy Skrev:Hvor har du nu det fra mon - Jeg mener da den - og dens ligestillede fætre bruges stadigt i rigt omfang? Er den udgået og erstattet så er det min næse forbi (ikke første gang det sker) - men med hvad dog?Pierrot Skrev:Er der nogen, der ved hvad IncaBloc betyder?
Og er der andre end Zeno, der laver ure med "milled bezel"?
Bedste hilsener
Søg her på forum og du vil finde svaret,
[url]"http://www.urforum.dk/phpBB2/viewtopic.php?t=3887&highlight=incabloc">http://www.urforum.dk/phpBB2/viewtopic. ... t=incabloc[/url]
Det er en stødsikring som blev brugt på urene vist fra sidst i 50'erne, men som ikke benyttes mere.
Uden incablock (som størst eller KIF og en række andre) så ville slag da selv idag ødelægge balancen - Jeg ser Incablock og andre stødsikringer som en af de fornemmere udviklinger i mekaniske ure - sammen med former og metal legeringer til balance fjederen - til modvirkning af ændringer ved kulde/varme
Incablocken tillader balancehjulets aksel at "fjedere" lidt til siderne og op og ned - ved stød - men omg tilbage i den oprindelige position. - Ret fantastisk i mine øjne at den holder år ud og ind (hvis den gør det - men det mener jeg normalt den gør)
vh
vh
Mvh. John - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)