Spørgsmål om ETA 7750 præcision
#3
Magnum Skrev:Der er nok ikke mange urmagere der vil regulere på det resultat, for det er faktisk meget flot.
Dit ikke-chronometer ligger faktisk indenfor chronometer rammen, som siger fra -4 til +6 sek. pr. dg.

Grunden til forskellen kan være simpel regulering, men personligt ville jeg være meget tilfreds med præcisionen, du også risikerer bare det kommer til at gå dårligere. Det er bedre at uret går lidt foran, for om nogle få år vil det begynde at tabe lidt, når olien begynder at tørre ud.

Mekaniske ure har det med at ændre deres præcision med tiden. Min SD tabte 6 sekunder pr. døgn, da jeg købte det, men nu vinder det ca. 3 sekunder pr. døgn. Og de 3 sekunder ændrer sig i dag ikke en tøddel. Så min SD har fundet sit faste leje mht gangen.

Vent med at sende dine ure til regulering til efter i hvert fald et halv år. Herefter vil du have en fornemmelse af, hvor meget dine ure blivende går for hurtigt/langsomt.


Venligst

Stefan Garvig
Svar


Beskeder i denne tråd
[Intet emne] - af Magnum - 31-07-2008, 10:47 PM
[Intet emne] - af Stefan Garvig - 31-07-2008, 11:32 PM
[Intet emne] - af Peter - 01-08-2008, 03:03 AM
[Intet emne] - af hannover_dk - 01-08-2008, 03:30 AM
[Intet emne] - af Peter - 01-08-2008, 03:59 AM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)