12-06-2008, 01:29 PM
Stinger Skrev:Tomcat27 Skrev:Kom til at byde på en 112´er med sort gummi rem og original lænke på ebay fra 2007. ved ikke lige hvad lænken fra panerai koster med den er sikkert dyrere end den brune læderrem jeg syntes uret er flottest på. så regner med at skulle ud og købe en flot brun læder rem til mit nye ur.
Nogen der kender et godt sted, gør ikke noget hvis det samtidigt er billigtmen kvalitet frem for kvantitet....
Damn jeg glæder mig til at få noget nyt at sætte på armen
P.S. og ja, det er langt fra værdi stigning jeg har i øjnene da jeg valgte sandwich skiven. Hellere være glad for at kigge på håndleddet, end have noget liggende i boksen som "måske" bliver mre værd. Det repræsenterer ikke nogen værdi for mig hvis jeg ikke kan/vil bruge det.
Der følger ikke en lænke med 112éren originalt. Der følger en gummi(dykkerrem) samt en sort kalveskindsrem. Panerais originale remme koster ca. 1600kr men på paneristi.com tilbehørsforum finder du et slaraffenland af lærke og ofte billige remme. Bare huske du skal købe dem i 22/24mm og i den længde som passer dig.
Forstår ikke helt at du køber via ebay (med mindre du fik en super pris) når du kunne besøge Bo Hansen i København og prøve uret på først og på den måde tjekke at alle 3 bokse, papirer samt standen var fin.
Som Stinger skriver, så kommer en 112'er ikke med lænke originalt. Jeg vil næsten vædde med at den er uoriginal med mindre du selvfølgelig har betalt en overpris iforhold til en normal 112'er
Har du evt. et link til auktionen?
Mvh

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)