15-05-2008, 05:01 PM
Tomcat27 Skrev:Nogen der kender et godt sted at lede efter rolex på årgang ?, eller skal man bare trawle nettet igennem hos diverse urhandlere og håbe at være heldig.
Hvis Deep Sea først kommer til efteråret kan man jo købe noget andet i mellemtiden. Har haft kigget på en daytona og prøvet den hos Ragner i Odense, men den tiltalte mig ikke nok til at ville bruge pengene på den.
Kan godt lide det enkle design i SD´en og også i 5513 da den ligner meget.
Du skal kigge efter et ur med serie nr. mellem 4,1-4,5 mio for at ramme årgang 1976. Mener der er en UK forhandler der har specialiseret sig i årstal, men kan ikke huske hvem. Jeg ville nok bare gå på jagt efter et 5513 inden for det nævnte interval. Men væben dig med tålmodighed. Det er svært nok at finde et flot 5513 i sig selv. Smid evt. en WTB annonce på div. salgssider hvor du skriver at det skal være inden for det nævnte interval.
5513 fra 1976 koster i ok oprindelig stand fra ca. 30 k.
/Mads

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)